Rada Miejska w Zakroczymiu
24.01.200615:31
Co roku podczas wykonywania oprysków upraw polowych, dochodzi do wystąpienia szkód na plantacjach sąsiadujących. Należy przypomnieć, że dla rolnika - sprawcy szkody, który nie jest ubezpieczony od odpowiedzialności OC, oznacza to obciążenie dodatkowymi kosztami.
Z dniem 1 stycznia 2004 roku weszła w życie ustawa z dnia 22 maja 2003 r o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych /Dz.U. Nr. 124 poz. 1152/. Kontynuując rozwiązania prawne funkcjonujące od 1990 roku, ustawa uznaje ze ubezpieczenia obowiązkowe m.in.:
- ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego,
- ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych,
Podmiotami zobowiązanymi do zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych w rolnictwie są rolnicy, czyli osoby fizyczne, w których posiadaniu lub współposiadaniu znajduje się gospodarstwo rolne.
Zgodnie z przepisami, do kontroli spełniania przez rolników obowiązku ubezpieczenia OC i ubezpieczenia budynków rolniczych, jest zobowiązany burmistrz właściwy ze względu na położenie gospodarstwa rolnego lub miejsce zamieszkania rolnika.Spełnienie obowiązku ubezpieczenia ustala się na podstawie polisy lub innego dokumentu ubezpieczenia, wystawionego przez Zakład Ubezpieczeń. Jeżeli osoba kontrolowana nie okaże dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, organ przeprowadzający kontrolę wzywa ją do wniesienia opłaty za niespełnienie w/w obowiązku oraz zawiadamia o tym na piśmie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli. Opłata za brak ubezpieczenia wynosi:
- w ubezpieczeniu OC rolników – równowartość w złotych 30 euro,
- w ubezpieczeniu budynków rolniczych – równowartość w złotych 100 euro
Wniesienie w/w opłaty nie powoduje udzielenia rolnikowi ochrony ubezpieczeniowej i nie zwalnia go z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, zatem każde ujawnienie braku tej umowy oznacza kolejne obciążenie rolnika dotkliwą opłatą. Spowodowanie szkody przez rolnika nie ubezpieczonego w zakresie OC, skutkuje wypłaceniem osobom poszkodowanym odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jednakże po zaspokojeniu roszczeń tych osób, niezależnie od wezwania rolnika do wniesienia opłaty, UFGH występuje do niego o zwrot kosztów zaistniałej sytuacji.
Mając na uwadze ochronę rolników przed negatywnymi skutkami braku ubezpieczenia, przypominamy o konieczności zawarcia umów ubezpieczeniowych.
Jeśli chcesz otrzymywać
informacje z naszej strony za
pośrednictwem e-maila zapisz się
na biuletyn informacyjny Zapisz się na biuletyn informacyjny