Strona Gminy Zakroczym

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
 
  •  
  •  
  •  
  •  

loga-na-strone---dofinansowanie

Ożywiona lekcja historii w Wojszczycach

 

W dniu 17 listopada 2017 r. Pan Maciej Kostrzewski w mundurze kawalerzysty z czasów II Wojny Światowej, poprowadził ożywioną lekcję historii dla uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej w Wojszczycach. Zaprezentował i omówił on historyczne zdjęcia Zakroczymia sprzed wojny a także zdjęcia zniszczeń dokonanych przez hitlerowców w czasie działań wojennych. Przedstawił projekt rewitalizacji mogił żołnierzy poległych w Zakroczymiu we wrześniu 1939 r. Zaprezentował broń z omawianego okresu. Tak ciekawie poprowadzona lekcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Fotorelacja

 

Żołnierz Wojska Polskiego i Baśka Murmańska odwiedzili SP w Wojszczycach

            29 listopada 2017 r. niezwykli goście odwiedzili Szkołę Podstawową im. Fryderyka Chopina w Wojszczycach. Uczniowie młodszych klas mieli okazję poznać historię oswojonej niedźwiedzicy a także historię Zakroczymia, opowiedzianą przez przewodnika PTTK Pana Macieja Kostrzewskiego. Pan Maciej opowiedział historię flagi Polski i Flagi Zakroczymia, zaprezentował stare zdjęcia, broń z epoki i omówił projekt rewitalizacji mogił żołnierzy września 1939 r. w Zakroczymiu. Baśka Murmańska wręczyła uczniom tematyczne malowanki. Uczniowie zaprzyjaźnili się z sympatycznym niedźwiadkiem i jego opiekunem, na pamiątkę pozostały wspólne zdjęcia.

Fotorelacja

 

Niezwykła lekcja historii w SP w Zakroczymiu

W dniu 30 listopada 2017 r. niezwykli goście odwiedzili Szkołę Podstawową w Zakroczymiu. Biała niedźwiedzica Baśka Murmańska i żołnierz Wojska Polskiego przybyli opowiedzieć licznie zgromadzonym uczniom swoją historię. Zaprezentowali również projekt rewitalizacji mogił żołnierzy września 1939 r., spoczywających na zakroczymskim cmentarzu. Ciekawa, pasjonująco opowiedziana przez miłośnika historii Pana Macieja Kostrzewskiego, lekcja miejscowej historii bardzo spodobała się zarówno uczniom jak i nauczycielom.

Fotorelacja

 

Lekcja historii w Szkole Podstawowej w Emolinku

W dniu 16 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Emolinku odbyła się ożywiona lekcja historii dla starszych klas. Pan Maciej Kostrzewski w mundurze żołnierza Wojska Polskiego, przedstawił uczniom historię obrony Zakroczymia we wrześniu 1939, pokazał historyczne zdjęcia, omówił projekt rewitalizacji mogił poległych w Zakroczymiu żołnierzy i zaprezentował egzemplarze broni z omawianego okresu.

Fotorelacja

 

Spotkanie z historią w Emolinku

W dniu 29 listopada 2017 r. żołnierz w mundurze Wojska Polskiego i sympatyczna niedźwiedzica Baśka Murmańska odwiedzili Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Emolinku. Odbyła się tam kolejna z cyklu ożywiona lekcja historii. Uczniom młodszych klas zaprezentowano i omówiono flagę Polski i flagę Zakroczymia, historyczne zdjęcia oraz projekt renowacji kwater żołnierzy września poległych we wrześniu 1939 r. w Zakroczymiu. Baśka Murmańska opowiedziała swoją historię i wręczyła dzieciom tematyczne malowanki. Dzieci z entuzjazmem przyjęły wyjątkowych gości.

Fotorelacja

 

Baśka Murmańska i żołnierz odwiedzili najmłodszych       

Tym razem, Baśka Murmańska – sympatyczna biała niedźwiedzica i dostojny żołnierz w mundurze 27. Pułku Ułanów, odwiedzili przedszkolaki z  Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych im. Wandy Olędzkiej w Zakroczymiu. Odbyła się tam ożywiona lekcja historii, prowadzona przez wolontariuszy w ramach promocji zadania pn. „Rewitalizacja mogił żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w obronie Zakroczymia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci entuzjastycznie przyjęły gości i z wielką uwagą przysłuchiwały się historycznym opowieściom. Niedźwiadek wręczył dzieciom na pamiątkę malowanki. W rolę niedźwiadka, wcielił się pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek a w mundurze żołnierza, zaprezentował się p. Maciej Kostrzewski, przewodnik PTTK.

Fotorelacja z ożywionej lekcji historii.

 

Gimnazjaliści poznają historię obrony Zakroczymia

W ramach programu pn. „ Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” w dniu 27.10.2017 r. przy kwaterze Żołnierzy Września 1939        na zakroczymskim cmentarzu odbyła się ożywiona lekcja historii dla uczniów z Gimnazjum w Zakroczymiu. Lekcję poprowadził wolontariusz projektu, przewodnik PTTK Pan Maciej Kostrzewski.  Przed dniem Wszystkich Świętych  przypomniał on uczniom historię martyrologii Zakroczymia oraz tragiczne wydarzenia  czasu kampanii wrześniowej, której dokonali okupanci na terenie Zakroczymia. Zniszczenia wojenne zobrazowały zdjęcia Zakroczymia i Fortu Nr 1 z tego okresu.

Fotorelacja z lekcji historii

 

Obchody 78. Rocznicy Obrony Zakroczymia

Co roku w ostatnią niedzielę września do Zakroczymia przybywają kombatanci i liczni goście aby uczcić pamięć żołnierzy poległych w obronie Zakroczymia w 1939 roku oraz zamordowanych wtedy cywilów, pochowanych w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym.

W dniu 24 września 2017 roku odbyły się obchody 78 Rocznicy Obrony Zakroczymia. Po uroczystej Mszy Św. w Kościele pw. Św. Wawrzyńca, oddział reprezentacyjny wojska, poczty sztandarowe i wszyscy zgromadzeni, ruszyli główną ulicą miasta na cmentarz parafialny. Przy kwaterze  żołnierzy września wspominano spoczywających tu bohaterów i składano wieńce.

Fotorelacja z 78. rocznicy Obrony Zakroczymia

 

 

Zakroczymska trasa Zlotu Młodzieży PTTK "Palmiry 2017"

 

19 października 2017 r. rozpoczął się LVII Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry 2017”, którego współorganizatorem jest Gmina Zakroczym. Jedną z tras, którymi młodzież zwiedzała mazowieckie miejsca pamięci, była trasa zakroczymska. W dniu 19 października młodzież spotkała się z przewodnikiem p. Maciejem Kostrzewskim na stacji kolejowej w Modlinie i ruszyła pieszo w kierunku Zakroczymia, zwiedzając po drodze Twierdzę Modlin, Fort Nr 1 w Zakroczymiu i zakroczymski cmentarz. Pan Maciej Kostrzewski, wolontariusz projektu „Rewitalizacja mogił żołnierzy września 1939 r.” przedstawił zgromadzonym historię Ziemi Zakroczymskiej i jej martyrologię. Na Forcie Nr 1 odbyła się gra terenowa. Na cmentarzu młodzież zapaliła znicze przy kwaterze żołnierzy września i usłyszała historię obrony odcinka Zakroczym. Zlot zakończył się wspólnym ogniskiem i noclegiem w strażnicy OSP w Zakroczymiu.