Rada Miejska w Zakroczymiu
08.02.2013
09:08
W 1993 r. na terenie Hiszpanii, a w 1997 na terenie Francji, Drogi św. Jakuba zostały wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Grupa osób, związanych ze Stowarzyszeniem „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, zainicjowała wytyczenie Drogi św. Jakuba – Camino de Santiago – na Mazowszu. Zapraszamy na uroczystość otwarcia "Mazowieckiej Drogi Św. Jakuba", podczas którego sympatycy pieszych wędrówek przejdą wytyczoną drogą pierwszego odcinka szlaku, znajdującego się w Warszawie.
Mazowiecka Droga św. Jakuba – wytyczona jest śladem dawnych pielgrzymów mazowieckich. Wśród setek tysięcy pątników już ok. 1380 r. do Santiago przybyli bowiem chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca, rycerze w służbie książąt mazowieckich, przez swą służbę związani także z Zakroczymiem i Płockiem, posłowie do Zakonu Krzyżackiego. Od katedry szlak prowadzi przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba i jeszcze dalej, poprzez Drogę Lubuską lub Dolnośląską, łączy się ze szlakami w Niemczech, Czechach, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Spotkamy na tej drodze napoleońskie i carskie fortyfikacje, liczne zabytkowe kościoły, średniowieczne grodziska, malownicze jary i parowy, kilka rezerwatów przyrody. Szlak oznakowany jest symbolem "Mazowieckiej Drogi Św. Jakuba", czyli żółtą muszlą na niebieskim tle.
Członkowie Stowarzyszenia "Drogi Św. Jakuba w Polsce" oznakowali szlak malując na rozdrożach symbol szlaku farbą lub przyklejając specjalne naklejki. Po ustaniu zimowych przymrozków, planowane są dalsze prace znakarskie w postaci umieszczania specjalnych słupków i znaków oraz tablic informacyjnych o przebiegu szlaku.
Mapa "Mazowieckiej Drogi Św. Jakuba" (kliknij tutaj)
Symbol "Mazowieckiej Drogi Św. Jakuba"
25.01.2013
10:21Na początku stycznia 2013 roku Szkołę Podstawową w Emolinku odwiedził niepasowany Rycerz Adam Gozdalik z grupy Rekonstrukcji Historycznej Ultima Ratio Regnum. W ciągu trzech godzin poprowadził niekonwencjonalną lekcję historii. Opowiadał o stroju, uzbrojeniu i zwyczajach średniowiecznych rycerzy. Wyjaśniał, na czym polega rekonstrukcja rycerska, pokazał książki i materiały, z jakich korzystają rekonstruktorzy. Mówił też o wyjazdach i imprezach rekonstrukcyjnych, odbywających się na terenie Polski
24.01.2013
14:25W pięknej Antalyi w 2010 roku ustanowiono Światowy Dzień Śniegu - celem kampanii edukacyjnej jest promocja zabawy na śniegu i edukacja związana ze śniegiem (motto na bieżący rok brzmi - doświadczaj, odkrywaj, baw się).
Szkolny Klub Ekologiczny "Wsłuchani w Ziemię" działający w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Wojszczycach, zainaugurował nadchodzącą rocznicę napisania baśni "Królowa śniegu" w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena i zaprosił na zimowe widowisko plenerowo - studyjne.
Widowisko "ŚNIEŻYNEK" dedykujemy Księżnej Duńskiej Marii Elżbiecie i Jej dzieciom: Księciu Christianowi, Księżniczce Isabelli, Księciu Vincentemu i Księżniczce Josephinie
.
24.01.2013
11:20W związku z intensywnymi opadami śniegu, Wojewoda Mazowiecki wystosował apel do właścicieli nieruchomości i zarządców o odśnieżanie dachów (kliknij aby przeczytać)
22.01.2013
14:47Na zaproszenie Pana Carla Hubachera Prezesa Marathon Oil Polska i Pana Henryka Ruszczyka Burmistrza Gminy Zakroczym odbyło się w gościnnej remizie strażackiej spotkanie z mieszkańcami w trakcie którego przedstawiono plany związane z poszukiwaniem złóż gazu ziemnego oraz przedstawiono kalendarz prac.
Jeśli chcesz otrzymywać
informacje z naszej strony za
pośrednictwem e-maila zapisz się
na biuletyn informacyjny Zapisz się na biuletyn informacyjny